Garnitur na studniówkę, część pierwsza!

Nie da się ukryć, że wkrótce wielu młodych mężczyzn stanie przed problemem zakupu swojego pierwszego, poważnego garnituru. Rzecz jasna jedni będą mogli przeznaczyć na ten cel więcej, inni mniej, ważne są natomiast dwie rzeczy: żeby za określoną cenę uzyskać możliwie wysoką jakość, oraz żeby nie popełnić rażących błędów w doborze rozmiaru, fasonu, koloru i rodzaju tkaniny. Poniżej znajdziesz krótki poradnik, dotyczący tego, który garnitur wybrać oraz kupić na studniówkę. Przeczytaj koniecznie!

Zacznijmy od koloru. Najlepszy będzie oczywiście kolor granatowy, ponieważ jest bardzo elegancki, a jednocześnie uniwersalny. Dodatkowo doskonale sprawdzi się na wieczorowe, formalne okazje (Studniówka, bal maturalny), ale będzie także doskonały w zastosowaniach dziennych: matura, rozmowa kwalifikacyjna, imieniny, ślub (i to zarówno przy występowaniu w roli gościa, jak i pana młodego). Jednak można się zastanawiać głębiej nad odcieniem: ciemniejszy będzie bardziej elegancki, jaśniejszy – bardziej stylowy. Przede wszystkim zdecydowanie odradzany jest jednak kolor czarny, który wprawdzie na studniówce wypadnie dobrze, ale zupełnie się nie nada do zastosowań dziennych. Generalnie kolor ciemnoszary też wypadłby dobrze, ale jednak nie tak elegancko i dystyngowanie, jak granatowy. Natomiast pozostałe kolory (wszystkie jasne oraz brązowy, zielony, burgundowy itp.) a także wszelkie wzory (krata, paski itp.) są wykluczone.

Jeżeli zaś chodzi o fason to koniecznie linia blisko ciała, czyli taliowana marynarka z wąskimi rękawami (nie szersze niż 13,5 – 14 cm u dołu), naturalną linią ramion (bez poduszek) i dość wąskie spodnie (nie szersze niż 18 – 19 cm u dołu) bez zaszewek przy pasie. Najbardziej kluczowa jest jednak sprawa marynarki: młody, szczupły mężczyzna nie powinien wybierać kroju prostego (natural), lecz taliowany (taliored, slim, super slim), ponieważ w takiej marynarce wygląda się zgrabnie i z klasą. Koniecznie trzeba tylko pamiętać, żeby była zapięta, gdyż polonez w rozpiętej marynarce, to szczyt obciachu i bezguścia. Poza tym marynarka ma mieć dwa guziki (jeden guzik też jest OK, ale to wielka rzadkość), przy czym zapinany jest tylko górny, dolny pozostaje zawsze rozpięty. Pamiętaj, że marynarka powinna być zapięta, gdy stoimy, idziemy, tańczymy. Natomiast rozpinamy ją siadając i siedzimy w rozpiętej.

Przede wszystkim bardzo ważną sprawą jest szerokość klap w marynarce. Generalnie do niedawna popularne były marynarki z bardzo wąskimi klapami i można je jeszcze spotkać na różnych wyprzedażach. Jednak należy ich unikać, gdyż nie wyglądają dobrze i są po prostu niemodne. 

Zobacz również