Wymagania dla sal konferencyjnych

Obecnie większość konferencji odbywa się raczej w hotelach a nie w specjalnych centrach biznesowych. Wiąże się to z prostym faktem – hotele posiadają atrakcyjną bazę noclegową oraz dysponują dodatkowymi atrakcjami w postaci SPA i restauracji, które pozwalają nadać eventowi wyższą rangę. Nic więc dziwnego, że coraz więcej hoteli zleca zaprojektowanie dodatkowych pomieszczeń konferencyjnych. Przyjrzyjmy się zatem temu, jakie wymagania musi spełniać taka sala.

Dla cztero- i pięciogwiazdkowych hoteli, posiadanie sal konferencyjnych stało się absolutną podstawą. Wymagają tego szczególnie klienci biznesowi, którzy wybierają obiekt pod kątem jego możliwości zarówno rekreacyjnych, jaki i sesyjnych. Inwestycja w sale konferencyjne może zatem znacznie zwiększyć obroty danego hotelu. Ważne jest jednak, aby miejsca te spełniały pewne podstawowe standardy, które zapewnią odpowiedni przebieg wydarzenia.

Wymagania akustyczne
Do najistotniejszej funkcji sal konferencyjnych należy zapewnienie jak najlepszego przekazu słownego i wizualnego przez cały przebieg spotkania. Trzeba więc zadbać o to, aby zagwarantować optymalne warunku pogłosowe dzięki odpowiedniemu dobraniu i rozmieszczeniu materiałów dźwiękochłonnych oraz odbijających dźwięk. Wskazuje się, że czas pogłosu w takich salach powinien wynosić od 0,6 do 0,8 sekundy. W przypadku wyższego wskaźnika będziemy mieć odczynienia z pogłosem zakłócającym uniemożliwiającym sprawną komunikację i przekaz. Równie istotna jest konieczność odizolowania pomieszczenia od hałasów z zewnątrz, dlatego ściany sali konferencyjnej powinny posiadać izolacyjność akustyczną od 40 do 45 dB.

Oświetlenie
Wszelkie rozwiązania oświetleniowe stosowane w salach konferencyjnych powinny sprzyjać atmosferze spotkań oraz ułatwiać koncentrację przy słuchaniu wykładu czy oglądaniu prezentacji multimedialnej. Co więcej, oświetlenie powinno być wielofunkcyjne, z możliwością indywidualnego dostosowania go do zmiennych wymagań klienta. Po dłuższym przebywaniu w sali konferencyjnej oczy nie powinny odczuwać zmęczenia, dlatego najlepiej używać rozwiązań energooszczędnych i minimalizujących obciążenia termiczne w wiązce światła. 

Wentylacja
Zgodnie z przeznaczeniem sale konferencyjne przeznaczone są do jednoczesnego przebywania dużej grupy osób. Wiąże się to z koniecznością zapewniania właściwej wentylacji oraz jakości powietrza. Istotne jest zastosowanie materiałów niskoemisyjnych lub takich, które oczyszczają powietrze.

Swoboda
Aby zapewnić sali wielofunkcyjność należy zadbać o swobodę przestrzeni. Wiąże się to również z bezpieczeństwem. Na małej przestrzeni nie można stłoczyć zbyt wiele osób. Należy również zapewnić swobodną drogę ewakuacyjną.

Wystrój
Wystrój sali konferencyjnej jest bardzo ważny. Znając psychologię kolorów możemy w pewien sposób wywowałać emocje lub nastrój osób przebywających w sali. Możemy postawić na przykład na pomarańczowe dodatki w sali - pomarańcz pobudza do działania, kojarzy się ze świeżością i dobrą energią. A może niebieski? Kolor spokoju, profesjonalizmu? Jeśli chcemy dodać naszej sali konferencyjnej koloru, pamiętajmy, że wtedy jeszcze ważniejsze są szczegóły. Wystrój nie może być nadto zdobny, musi być bardzo delikatny i spójny, by nie odwracać uwagi uczestników. Warto więc wybrać producenta krzeseł i mebli, który specjalizuje się w realizacji sal konferencyjnych i lokali użytkowych oraz reazlizuje zamówienia hurtowe. Pomoże nam to uzyskać schludny i elegancki efekt.

Zobacz również