Jak zorganizować chrzciny? Cz. 2

Urodził ci się dzidziuś? Jeśli tak, to na pewno już musisz tym, że trzeba go ochrzcić. Jest to bardzo piękna uroczystość, która przyłącza nasze dziecko do wspólnoty kościoła. Towarzyszą jej zwykle nie tylko rodzice, ale także kapłani i zgromadzenie kościoła. Bardzo często robi się przyjęcia z okazji chrzcin. Zaprasza się na nie bliska rodzinę jak rodziców i dziadków lub też organizuje się większa imprezę i prosi całą rodzinę. To jak duża uroczystość to będzie zależy od nas, od zasobności naszego portfela i chęci. Jeśli nie mamy ochoty organizować wielkiej imprezy, to możemy zrobić małą, symboliczną.

Pamiętaj jednak, że maluszek też się stresuje. Nie tylko w kościele gdzie jest mnóstwo ludzi, głosów, zapachów i innych bodźców, ale także na późniejszej uroczystości. Co więcej maluch jest cały czas wyjmowany z wózka, przytulany, noszony, robione są zdjęcia, więc może być rozdrażniony. Dlatego warto mu zarezerwować jeden pokój, gdzie będzie mógł się przespać i odpocząć. Trzeba jednak pomyśleć jeszcze o wielu kwestiach. Może się bowiem okazać, że mamy więcej przygotowań niż przypuszczaliśmy.

Od czego zacząć?
Jakie dokumenty będą nam potrzebne aby dziecko ochrzcić? Jest to akt ślubu rodziców, akt urodzenia malucha, zaświadczenie ze spowiedzi , ale to rzadko oraz zaświadczenie z parafii, że rodzice są praktykującymi katolikami, ale to też nie często trzeba składać. Jeśli rodzice żyją bez ślubu lub mają tylko cywilny ślub, ksiądz może się nie zgodzić na ochrzczenie dziecka jeśli podejrzewa , że nie będzie wychowany w katolickiej rodzinie. Musimy jeszcze wybrać rodziców chrzestnych, ponieważ ich także trzeba przedstawić księdzu w kancelarii. Pamiętaj, że musza to być osoby praktykujące wiarę, posiadające sakrament bierzmowania oraz tacy, którzy dzieckiem się interesują i bywają u nas częściej nić raz na rok.
Także w dzień kiedy uroczystość będzie się odbywać, rodzice muszą pojawić się wcześniej w kancelarii.

Przed mszą są bowiem podpisywane ostatnie już dokumenty, a także dostarczane zaświadczenia. Chrzest odbywa się zwykle w czasie mszy lub zaraz po niej. Rodzice z dzieckiem stoją przed ołtarzem lub wzdłuż kościelnej nawy. Zaraz za nimi znajdują się rodzice chrzestni. Zarówno rodzice jak i chrzestni składają publiczne wyznanie wiary. Następnie odbywa się chrzest czyli modlitwa oraz polanie główki dziecka wodą oraz namaszczenie czoła dziecka olejem. Ojciec chrzestny odpala świecę dziecka od paschału. Na końcu mszy kapłan błogosławi ochrzczonemu oraz rodzicom. 

Zobacz również