Jak zorganizować chrzciny? Cz. 1

Jeśli masz dzidziusia, który się niedawno urodził to na pewno zastanawiasz się nad chrzcinami dla niego. Dlaczego chrzcimy nasze dziecko? Głównie dlatego, że jesteśmy katolikami. Tak więc poprzez chrzest, człowiek dołącza do wspólnoty Boga i Kościoła. Staje się on członkiem mszy i uroczystości kościelnych. Dzięki chrztowi może on później przystępować do dalszych sakramentów jak komunia, bierzmowanie i małżeństwo. Są rodzice, którzy nie chrzczą dzieci jako noworodków twierdząc, że sami sobie wybiorą czy chcą być chrzczeni czy nie jak dorosną. Nie jest to dobry pomysł, ponieważ później jeśli taka osoba chciałaby wziąć ślub, to będzie musiała wszystkie sakramenty przyjmować od nowa.

A co z uroczystością? W zależności czy robimy tylko malutkie przyjęcie dla dziadków i rodziców czy też dużą uroczystość dla całej rodziny. Zależy to zapewne od naszego portfela oraz chęci. Nie wszystkim bowiem chce się organizować dużą imprezę i wolą tylko parę osób jak rodzice chrzestni i dziadkowie dziecka. Jednak przygotowania i tak trzeba poczynić. Jak się nimi zająć? Od czego zacząć? A co jeśli nie zdążymy?

Na początku planowanie
Przede wszystkim musimy się zastanowić kiedy chrzest się odbędzie. Cały rok można chrzcić, ale niektóre parafie robią to np. tylko w pierwszą niedziele miesiąca. Dlatego wcześniej trzeba dogadać się z księdzem. Dziecko chrzcimy zwykle w pierwszych miesiącach życia.  Jest to najlepsze rozwiązanie, ponieważ prawdopodobnie maluch na ceremonii będzie spał. Dzięki temu nie będzie problemów i maluch nie będzie rozrabiał i protestował tak jak mogłoby robić to dziecko kilku miesięczne. Z drugiej jednak strony jeśli organizujesz dużą uroczystość to będzie mnóstwo dzieci, więc pasuje zaszczepić maluch przed takim wydarzeniem, czyli chrzcimy po pierwszych kłuciach.

Wszelkie przygotowania musisz zacząć od odwiedzenia kancelarii parafialnej. Ustalicie tam termin, a ksiądz powie wam jakie dokumenty są potrzebne, a także czy jest obowiązek uczestniczenia w naukach kościelnych. Gdzie zorganizować przyjęcie? Podczas wybory lokalu zwróć uwagę na to, czy jest miejsce , aby maluszka przewinąć oraz wolny pokój gdzie będzie mógł się przespać. Możesz także zorganizować przyjęcie w domu. Jednak trzeba wziąć pod uwagę, że wtedy samemu trzeba wszystko planować i przygotować. Warto wiec skorzystać z pomocy teściowej czy mamy. 

Zobacz również