Nocleg dla gości weselnych - na co warto zwrócić uwagę?

Na niektórych weselach pojawiają się goście z odległych stron Polski, a nawet zza granicy. Większość par uważa ich zakwaterowanie za swój obowiązek. Koszty noclegów mogą okazać się jednak bardzo wysokie i mocno nadszarpnąć weselny budżet. Proponujemy dwa rozwiązania tego problemu.

Nocleg dla wybranych
Nie każdy przyjezdny weselnik będzie potrzebował noclegu. Należy, zatem stworzyć listę gości, którym trzeba zapewnić lokum. Lista powinna uwzględniać ilość noclegów, ich rodzaj oraz termin. Pamiętajmy o tym, że zamawiając większą liczbę pokojów, możemy negocjować ceny. Część obiektów zaproponuje nam z pewnością spore zniżki.

Najlepszą opcją jest nocleg zorganizowany w tym samym miejscu, w którym odbywa się przyjęcie weselne. Zmęczeni goście w każdej chwili mogą udać się do swoich pokojów, odpocząć lub odświeżyć się. Jeżeli takie rozwiązanie nie wchodzi w grę i hotel oddalony jest od sali weselnej, konieczne jest załatwienie transportu dla gości. Wiele par decyduje się na wynajęcie busa, który kursuje co godzinę, mniej więcej od północy. Warto przygotować się na nieprzewidziane sytuacje i wynająć dodatkowy pokój na wszelki wypadek.

Zanim goście pojawią się w hotelu, warto poznać szczegóły dotyczące rezerwacji. Skontaktujmy się, więc wcześniej z menedżerem hotelu i ustalmy dokładnie, czego potrzebujemy. Zwróćmy uwagę na szczegóły płatności. Powinniśmy wiedzieć, czy płatność uregulujemy gotówką, przelewem, a może skorzystamy z karty płatniczej. Dopytajmy również, w jakim momencie ma być uregulowany rachunek.

Propozycje dla oszczędnych
Nocleg w hotelu połączony ze śniadaniem to, jak wspomnieliśmy, spory wydatek. Nie wszyscy mogą sobie pozwolić na dodatkowe koszty. Posiadając listę gości przyjezdnych, możemy zastanowić się nad znalezieniem dla nich noclegu u rodziny czy znajomych. Będzie to duża oszczędność, ale trzeba być niezwykle ostrożnym. Nie trudno, bowiem o doprowadzenie do niezręcznych sytuacji. Niektóre osoby mogą się po prostu nie lubić, a nawet nie tolerować swojej obecności.

Nie można, zatem zdawać się na przypadek. Podstawą naszego działania powinien być dobry plan. Kierujmy się przede wszystkim tym, czy dane osoby mają dobre relacje. Najlepiej zaś zapytajmy samych zainteresowanych. Opcja nocowania u rodziny i znajomych nie zawsze się sprawdzi. Nie ulokujemy przecież swojego kierownika z pracy na kanapie u cioci Jadzi.

Warto rozważyć również pozostawienie noclegu w gestii weselników. Mamy przecież do czynienia z dorosłymi ludźmi, którzy doskonale zdają sobie sprawę z kosztów. Część z nich może nawet czuć się niezręcznie, narażając parę młodą na dodatkowe wydatki. W zaproszeniach może znaleźć się miejsce na informację o możliwości zarezerwowania noclegu w domu weselnym lub w jego bliskiej odległości. Zatroszczmy się o to, aby weselnicy otrzymali w miarę dokładny przegląd obiektów pozostających do ich dyspozycji. Na liście hoteli umieśćmy nie tylko te z najwyższej półki. Niektórym weselnikom mogą wystarczyć pokoje o nieco niższym standardzie, ale w korzystniejszej cenie. W zaproszeniu możemy również zaznaczyć, że goście, którzy zdecydują się na nocleg mogą liczyć na pomoc ze strony organizatora wesela.

Zobacz również